Ako vybrať anténu do auta?

Auto antény umožňujú nielen počúvať rozhlasové stanice cez autorádio, ale tiež prijímať napr. GPS signál, Wifi alebo LTE. Antény do auta existujú v niekoľkých rôznych tvaroch a prevedeniach, od klasického prútu po tzv. žraločiu plutvu. Pre lepšiu kvalitu príjmu bývajú autoantény vybavené zosilňovačom signálu.

Auto antény umožňujú nielen počúvať rozhlasové stanice cez autorádio, ale tiež prijímať napr. GPS signál, Wifi alebo LTE. Antény do auta existujú v niekoľkých rôznych tvaroch a prevedeniach, od klasického prútu po tzv. žraločiu plutvu. Pre lepšiu kvalitu príjmu bývajú autoantény vybavené zosilňovačom signálu.

Doba čítania 8 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Druhy auto antén podľa tvaru

Prútové auto antény

Rozšírené prevedenie autoantén najmä u lacnejších a starších vozidlách. Prút býva úplne odskrutkovateľný (vymeniteľný), aby sa dal sňať napríklad pri použití kefovej umývačky. Antény s krátkym prútom vyzerajú designovo lepšie a sú vhodné do nízkych garáží, alebo pokiaľ dlhý anténny prút prekáža pri otváraní piatych dverí. Nevýhodou je slabšia kvalita signálu. Pre kvalitný príjem odporúčame minimálnu dĺžku prútu 40 cm.

Auto antény mávajú dĺžku prútu od 40 cm až do 80 cm. Uhol sklonu býva variabilný od 40 do 90°. Dĺžka anténneho zvodu je okolo 2 m. Antény s prútom okolo 40 cm bude vhodné doplniť o externý zosilňovač, ak zvolíte autoanténu s prútom s dĺžkou 70 cm a viac, nebude anténny zosilňovač potrebný.

Anténny prút je krátky, maximálne 40 cm. Anténny zvod je dlhý, približne 5 m. Jedná sa o jeden z najhorších variantov čo sa kvality príjmu signálu týka. Preto je v tomto prípade nutné použiť autoanténu aktívnu, teda so zosilňovačom, ktorý zvyšuje kvalitu príjmu signálu. Pasívnu anténu je nutné doplniť o externý anténny zosilňovač, ktorý ideálne umiestnime ihneď za autorádio.

Shark auto antény ("žraločie plutvy")

Autoantény Shark v tvare žraločej plutvy sú moderné a majú pekný, uhladený design. Je možné ich prelakovať do farby vozidla. Antény v tomto tvare môžu prijímať ako FM/AM, DAB, DAB+, GPS, GSM alebo DVB-T pásmo. Odporúčame vyberať autoantény Shark so zosilňovačom.

  • Malé rozmery a elegantný vzhľad

  • Slabší príjem signálu, nutný zosilňovač

Nalepovacie antény

Autoantény, ktoré sa väčšinou lepia z vnútornej strany čelného skla, prípadne pod sklo strešného okna alebo panoramatickej strechy. Vnútornú anténu odporúčame používať iba pokiaľ na strechu vozidla nie je možné umiestniť klasickú anténu, alebo pokiaľ sa pohybujete v oblasti s veľmi dobrým pokrytím. Interiérové ​​antény nedosahujú takú kvalitu signálu ako antény umiestnené na streche, v blatníku či v stĺpiku.

  • Nie je vidieť zvonku vozidla

  • Slabý príjem signálu

Teleskopické antény

Teleskopické antény sú umiestnené v prednom alebo v zadnom blatníku auta, existujú aj varianty do stĺpika dverí. Môžu byť manuálne alebo motoricky výsuvné. V tejto kategórii nájdete aj antény do stĺpika. V prípade umiestnenia teleskopickej auto antény v prednom blatníku je možné ju použiť samostatne, v zadnom je nutné ju doplniť o externý zosilňovač, ktorý vykompenzuje straty na dlhšom anténnom zvode.

  • Je možné ju zasunúť, keď nie je potrebná

  • Časté lámanie

Dôležité parametre antén do auta

Umiestnenie na vozidle a montáž

Pri automobiloch z poslednej dekády je najobvyklejšie umiestnenie antény na streche vozidla, predovšetkým potom do jej zadnej časti. Vzhľadom na dĺžku vedenia od antény k autorádiu odporúčame voliť zadné autoantény so vstavaným zosilňovačom pre zodpovedajúcu kvalitu signálu.

Menej časté je umiestnenie antény do prednej časti strechy automobilu. Väčšina popredných antén na auto má v balení zvod, zároveň však v sebe nemajú zabudovaný anténny zosilňovač. Pre kvalitný príjem FM signálu odporúčame kúpiť externý anténny zosilňovač.

Autoantény do predného alebo zadného blatníka sú typické pre vozidlá z 80. a 90. rokov 20. storočia. Možno vyberať z antén s motorčekom, ktoré sa vysúvajú pri zapnutí autorádia automaticky, alebo môžete zaobstarať manuálnu teleskopickú anténu, ktorú je nutné z blatníka vysúvať ručne.

Vnútorné auto antény sa vyznačujú jednoduchou montážou bez nutnosti rozoberať interiér vozidla. Stačí ju prilepiť na vnútornú časť predného skla a následne ju prepojiť s autorádiom. Autoantény na sklo v sebe často nesú aj anténny zosilňovač, ktorý je v prípade používania neoriginálnych autorádií nutné napájať pomocou anténneho adaptéra.

Anténa v tvare žraločej plutvy vyzerá veľmi moderne.

Zosilňovač signálu

Niektoré antény sa nezaobídu bez zosilňovača, ktorý zlepšuje príjem v sieti FM. Ak používate pasívnu anténu bez vstavaného zosilňovača, je možné dokúpiť a pripojiť zosilňovač externý. Kvalita pokrytia FM signálu na Slovensku sa postupne zhoršuje, pretože je postupne uprednostňované digitálne vysielanie DAB/DAB+.

Použitie antény

Autoantény neslúžia iba na príjem FM/AM rádiového vysielania. Môžu sprostredkovávať aj GPS signál pre autorádiá s navigáciou, signál pre sledovacie zariadenia, elektronické knihy jázd, WiFi, mobilné hovory aj dáta, diaľkové odomykanie alebo napríklad ovládanie nezávislého kúrenia.

  • GPS antény sa montujú aj do interiéru vozidla, často pod palubnú dosku. Mávajú malé rozmery a niekoľko druhov pripojovacích konektorov.

  • DAB antény sú prispôsobené pre digitálne rozhlasové vysielanie., Podporovať ho musí tiež samotný prijímač, teda autorádio. Často sú antény kombinované a ponúknu príjem AM/FM aj DAB vysielania.

Nutnosť použitia redukcií a adaptérov

  • Anténny zlučovač použite v prípade, že má vozidlo 2 antény a nové autorádio iba má jeden vstup na anténu. Koncernové vozidlá (Wv, Škoda, Seat, Audi) vyžadujú anténne zlučovače s napájačom.

  • Anténny rozbočovač slúži na zapojenie jednej antény do rádia so vstupom na 2 antény. Rozbočovač môže slúžiť napr. na použitie VHF antény pre príjem FM signálu. Rovnako tu sa používajú rozbočovače so zosilňovačom.

  • Predlžovacie káble vyriešia problém s nedostatočne dlhými anténnymi zvodmi.

  • Anténny napájač rieši problém s napájaním antény a zosilňovaním signálu u koncernových áut od roku 1998 do súčasnosti. Ich originálne autorádiá majú zabudované špeciálne napájanie antény, ktoré neoriginálne jednotky nemajú. Ide o tzv. fantómové napájanie. Anténny napájač sa pripája medzi autorádio a anténny konektor v aute. Existuje viac druhov napájačov, najviac sa používajú ISO-DIN a FAKRA-DIN.

Pri starších vozidlách sú používané teleskopické výsuvné antény.

Najčastejšie otázky

  • Dĺžka prútu - čím je prút kratší, tým je príjem signálu horší. Ideálna dĺžka anténneho prútu pre dostatočný zisk v pásme VKV, teda FM a AM, je 75 až 80 cm.

  • Vzdialenosť od autorádia - čím je dĺžka anténneho zvodu k rádiu väčšia, vyššie straty pri prenose získaného signálu vznikajú. Preto odporúčame vždy použiť najkratšiu možnú cestu anténneho zvodu a zbytočne ho nepredlžovať. Už vôbec nie prebytky vedenia zmotávať a ukrývať.

  • Umiestnenie antény - v závislosti od umiestnenia na automobile je potrebné vybrať vhodný tvar antény, veľkosť základne a prípadný uhol náklonu.

Prvým krokom je potrebná demontáž niekoľkých častí vášho vozidla. Primárne je to oblasť stropnice. Na rozobratie častí interiéru a uvoľnenie stropnice môže byť potrebné použiť viac sily. Niekedy si treba vypomôcť napríklad skrutkovačom. Aby nedošlo k akémukoľvek poškodeniu, odporúčame postupovať veľmi opatrne. Tento krok je možné vykonať s predstihom, než si novú anténu na auto zaobstaráte. Môžete tak presne zistiť, aký konkrétny konektor vaša existujúca anténa používa a podľa toho kúpiť buď novú, alebo dokúpiť príslušnú redukciu. Pokiaľ je vozidlo staršie povedzme viac ako desať rokov, odporúčame zaobstarať anténu vrátane nových zvodov, ktorými povedú k rádiu. Akonáhle máte prístup k obnaženej časti strechy, zistíte uchytenie antény a umiestnenie vedenia, ktoré je dané vždy konkrétnym modelom vozidla. Akonáhle je existujúca anténa demontovaná, prichádza na rad montáž antény novej. Tá by mala byť vykonávaná v opačnom slede, než predchádzajúci postup. Ak ste si zaobstarali anténu s káblom, natiahnite kábel k rádiu rovnakou cestou, ktorou viedol predchádzajúci kábel.